ماساژ
درای نیدلینگ
الکتروتراپیی
مکانوتراپی
 
 

تداخل داروویی

منطور از تداخل دارویی عوارض ناخواسته‌ای است که از ترکیب و مصرف هم‌زمان دو یا چند دارو ناشی می‌شود. این عوارض وقتی هر یک از داروها به تنهایی مصرف شوند، رخ نمی‌دهند. تداخل دارویی می‌تواند بین داروهای مختلف، بین داروهای تحویز شده توسط پزشک با داروهای بدون نسخه، بین داروها و داروهای گیاهی، داروهای مکمل و حتی مکمل‌‌های ویتامینی، بین داروها و برخی خوراکی‌ها و غذاها رخ دهد.

اغلب تداخلات دارویی سهواً و وقتی یک فرد دارویی بدون نسخه را همراه با داروی تجویز شده توسط پزشک مصرف می‌کند، اتفاق می‌ٱفتد. یک احتمال هم تجویز دارویی جدید توسط پزشک است، بدون آنکه از دیگر داروهایی که بیمار مصرف می‌کند، خبر داشته باشد. گاهی این مسئله تحت شرایط اورژانس یا وقتی فرد تحت درمان توسط پزشکی غیر از پزشک همیشگی‌اش قرار می‌گیرد، پیش می‌آید. 

برخی تداخلات دارویی معمول و حتی مفید هستند. مانند وقتی که دارویی می‌تواند قدرت داروی دیگری را افزایش داده یا عوارض آن را کاهش دهد. برای مثال گاهی برای کاهش عارضه‌ی تهوع در برخی داروهای ضد درد ، آن را با یک داروی ضد تهوع ترکیب می‌کنند. 
در برخی تداخلات دارویی، یک دارو می‌تواند از اثربخشی داروی دیگر بکاهد. برای مثال قرص‌های جلوگیری از بارداری می‌توانند اثر برخی آنتی‌بیوتیک‌های مشخص را کاهش دهند. 

تداخل دارویی از راه‌های دیگری هم می‌تواند رخ دهد. مثلاً آهن و کلسیم موجود در خوراکی‌ها، مکمل‌های ویتامینی و داروهای ضد اسید معده، در معده به آنتی بیوتیک‌ها چسبیده و جذب آنها به داخل خون جلوگیری می‌کنند. پس مثال ساده‌اش ممنوعیت مصرف آنتی‌بیوتیک خوراکی همراه با شیر است!

گاهی عوارض ناشی از تداخل دارویی می‌تواند دردسر ساز و مشکل آفرین باشد. به طور مثال وقتی فردی داروهای ضدانعقاد مصرف می‌کند، اگر به طور سرخود به مصرف دارویی گیاهی بپردازد که تقویت کننده‌ی اثر ضد انعقادی باشد، می‌تواند دچار خونریزی داخلی شود!
برخی تداخلات داروی ناشی از کمبود ارثی آنزیم‌هایی است که برای سوخت و ساز دارو مورد نیاز هستند.

 

ورود به سایت

نمایش آمار بازدیدکنندگان

001605
امروز
دیروز
هفته جاری
هفته گذشته
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
1605
0
1605
0
1605
0
1605

آی‌پی شما: 54.198.139.112
امروز: Wed، 08 Dec 2021 - ساعت: 12:12:29
 

کلینیک فیزیوتراپی بهنود با همکاری

 فیزیوتراپیست مهدیه جعفری (کارشناس ارشد)

مولف کتاب سکته مغزی، راههای مقابله، پیشگیری و توانبخشی و محقق چندین مقاله 

فیزیوتراپیست کورش معصوم زاده (کارشناس ارشد)

فیزیوتراپیست رسمی فدراسیون پزشکی ورزشی، تنها فیزیوتراپیست اعزامی به بازیهای المپیک جوانان 2014 نانجینگ چین

در دو شیفت صبح و عصر آماده ارائه خدمات می باشد

 
 


آدرس: کرج، سه راه رجایی شهر(گوهردشت)

نرسیده به بازار ملاصدرا، ولیعصر 4، مرکز جراحی دی

فیزیوتراپی بهنود

026-32756713

09397198886

 

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به کلینیک فیزیوتراپی بهنود می باشد. 1394©